loading

MBA Nedir?

MBA (Master of Business Administration), İşletme Yüksek lisansı anlamina gelir. En popüler yüksek lisans programlarından birisidir. Özet olarak MBA programlarında pazarlama, ekonomi ve finans, girişimcilik, iletişim, insan kaynakları, liderlik becerileri, şirketlerde yöneticilik yapmanın bilimsel ve akademik eğitimleri verilir. Bu eğitimler sayesinde MBA programına katılan kişiler ileri düzeyde işletme yönetim becerileri kazanırlar.

Neden MBA?

MBA programlarının bu kadar popüler olmasının ana sebeplerinden birisi, MBA diplomasına sahip işletme uzmanlarının yıllık gelirlerinin yüksekliği ve tabiki kurumsallaşmış uluslararası alanda çalışan firmalarda iş bulma olanaklarının daha fazla olmasıdır. Financial Times’ın yaptığı analize göre, piyasa değeri ile dünyanın en büyük 500 şirketinin %31’inin MBA mezunları tarafından yönetildiği görülmektedir.

MBA her zaman yüksek lisans programları içerisinde öğrenciler ve işverenler tarafından tercih edilen bir eğitim olmaya devam etmektedir. Bu sebepten dolayı öğrencilerin, MBA programları için araştırma yapmaları ve bütçeleri doğrultusunda uygun bir eğitim kurumunu seçmeleri kendileri için son derece önemlidir.

Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 2 =