loading

Enterna Yurtdışı Eğitim
Sınav Programları

Yurtdışındaki eğitim programlarına kabul edilmek için bazı standart sınavlardan başarı ile geçmeniz gerekebilir. Bu sınavların en yaygın olanları dil sınavlarıdır. Örneğin, TOEFL ve IELTS İngilizce yeterliliğini ölçer ve uluslararası geçerlilikleri vardır. GMAT, GRE, SSAT gibi sınavlar da yaygın olarak bilinen sınavlardan olup yüksek öğrenim öncesi başarıyla geçilmesi gerekirler.

ENTERNA ileTOEFLIELTSGMATSSATGREsınavlarından başarı ile geçersiniz

GRE

GRE (Graduate Record Examination)

GRE, başta Amerika olmak üzere İngilizce dilinde mühendislik ve sosyal bilimler eğitimi veren, lisans veya doktora düzeyindeki yükseköğretim kurumları tarafından istenen sınavdır. GRE, Subject Test ve General Test olmak üzere kendi içinde ikiye ayrılır. Genellikle “General Test” sonucu başvurularda yeterli olurken bazen “Subject Test” sonuçları da istenebilir. “Subject Test” 8 ayrı bilim dalından oluşur ve yüksek lisans eğitimi almak isteyenlerin seçtikleri alana göre değişir.

SSAT

SSAT (Secondary School Admission Test)

Yurtdışında lise eğitimi almak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır. 5. ve 11. sınıflar arasında okuyan ve lise eğitimini yurtdışında sürdürmek isteyen öğrenciler, bulundukları sınıfın seviyesine göre bir sınava tabi tutulurlar. SSAT, kompozisyon, matematik I, okuma-anlama, kelime ve matematik II olmak üzere 5 bölümden oluşur.

GMAT

GMAT (Graduate Management Admission Test)

GMAT (Graduate Management Admission Test), kişinin sözel, sayısal ve analitik problem çözme yeteneğini ölçer. Sınav İngilizce olduğu için aslında İngilizce yeterlilik göstergesi de olur. Lisans veya lisansüstü eğitim programlarının bazılarına girişte istenebilir. Sınav merkezindeki online bilgisayarlar üstünde yapılır. Sınav 4 saat sürer ve sonucu 5 sene için geçerlidir.

IELTS

IELTS (International English Language Testing System)

IELTS (Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı) dünyada en çok tercih edilen İngilizce seviye tespit sınavıdır. 1989 yılından bu yana Cambridge Üniversitesi, British Council ve IDP Education tarafından düzenlenmektedir. Geçerliliği 2 yıl olan bu sınav “Akademik” ve “Genel” olmak üzere iki çeşittir. Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyenler Akademik sınava, onun dışındaki amaçlar için de Genel IELTS sınavı alınır. IELTS; dinleme, konuşma, okuma ve yazma olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır.

TOEFL

TOEFL (Test of English as a Foreign Language)

Başta Amerika ve Kanada olmak üzere tüm dünyada geçerliliği olan bir sınavdır. ETS (Educational Testing Service) tarafından hazırlanan bu sınav, anadili İngilizce olmayan bireylerin İngilizce dili becerilerini ölçümler. Okuma (reading), yazma (writing), dinleme (listening) ve konuşma (speaking) olmak üzere dört bölümden oluşur ve 4 saat sürer.

Size En Uygun Eğitim Programı Hakkında Bilgi Alın!

 

Bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım