loading

Ülke Rehberi
İngiltere

Dil Okulları

İngiltere Dil Okullarının Avantajları

 • İngiltere, birçok farklı kültürden insanın bir araya geldiği bir yer ve İngilizce’nin anavatanıdır.
 • İngiltere Türk öğrenciler tarafından da çok fazla tercih edilen bir ülkedir. Yılda 10,000 kişiden fazla Türk öğrenci eğitim için bu ülkeye gider.
 • Doğrudan uçuşlarla 4 saat mesafedeki İngiltere, Türkiye’ye yakın olması ile avantajlıdır.

İngiltere’de Seçim Yapabileceğiniz Şehirler Nelerdir?

İngiltere’de dil okulları ülke çapında yayılmış durumdadır. Hem merkez hem de güney İngiltere’de dil okulları mevcuttur.

 

Londra akla gelen ilk yer olabilir ve siz de hareketli ve yoğun tempolu bu şehirde dil okulu seçebilirsiniz. Bununla birlikte, Londra’da yaşam giderleri diğer şehirlere göre daha yüksektir ve bunu dikkate almanız gerekir.

 

Büyük şehir yerine daha sakin sahil yerleşimlerini tercih ederseniz Brighton ve Bournemouth sizin için uygun olabilir. Ayrıca bu şehirler daha küçük olduğundan ortamlarına alışmanız ve insanlarla iletişim kurmanız daha kolay olacaktır.

 

Dünyaca ünlü üniversiteleri ile Oxford ve Cambridge gibi şehirleri seçebilirsiniz. Bu şehirler, öğrenci şehirleri olarak da anılmaktadır.

 

Bristol, Liverpool, York, Chester, Manchester gibi, İngiliz kültürünü yoğun olarak hissedebileceğiniz kuzey ve merkez şehirlerinde, göreceli olarak daha az Türk öğrenciye rastlanır ve dolayısıyla dil eğitiminiz sırasında daha yoğun pratik yapabilirsiniz.

 

Küçük kasabaları da seçenek olarak değerlendirebilirsiniz. İngilizlerle daha kolay sosyalleşebileceğiniz bu yerlere; Canterbury, Portsmouth, Eastbourne, Devon ya da Torquay örnek verilebilir.

 

İngilizce Program Seçenekleri

İngiltere’de kendinize uygun bir İngilizce eğitim programı bulmanız oldukça kolaydır.

 

İngiltere’deki dil okullarında sunulan programların başlıcaları şunlardır:

 

 • IELTS/TOEFL sınavına hazırlık kursları
 • Yönetici ve işadamları için programlar
 • İş İngilizcesi
 • Genel ve akademik İngilizce
 • 6-9 aylık ekonomik programlar
 • Özel dersler

Standart programlar haftada 15/20 saat, yoğun programlar 25/30 saat civarındadır. Derslikler de 10/15 öğrenci için tasarlanmıştır.

 

Öğrenciler genellikle bir seviye sınavından sonra kendilerine uygun olan programa istedikleri zamanda, istedikleri süre için katılabilirler.

 

İngilizce eğitim programları sömestr/yıl gibi 6-9 ay süren ekonomik paketler halinde de sunulabilir. Bu tip programlara katılabilmek için başlangıç tarihlerini iyi takip etmek gerekir. Uzun dönemli bu programlar kısa dönem programlara göre %20-35 oranında daha ucuz olabilir.

Eğitim Sırasında İngiltere’de Konaklama

Konaklama

Eğitim tecrübenizin önemli bir parçası olduğu için bu konuya dikkat etmeniz gerekir. Kalacağınız yerin size göre olması ve kendinizi rahat hissetmeniz başarınızı etkileyecektir.

 

Konaklama seçeneklerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Aile yanı
 • Yurt
 • Öğrenci evleri

Aile Yanı

Aile yanı konaklaması oldukça hesaplı bir konaklama şeklidir. Evin bir odasının öğrenciye ayrıldığı aile yanı konaklamalarında öğrenci dilerse üç öğün yemek dahil konaklama satın alabilmektedir. Öğrenci dilerse, özel banyolu oda da isteyebilmektedir. Tüm bunlar, yurtta konaklama ücretine göre daha düşük bir ücret karşılığında sunulmaktadır.

 

Yurt

Bir çok dil okulu öğrencilerine yurt seçeneğini sunar. Yurt konaklaması bir üniversite kampüsü içinde veya özel bir bölgede olabilir. Tam pansiyon, yarım pansiyon ya da oda-kahvaltı seçeneklerini tercih edilebilir.

 

Öğrenci Evleri

Birden fazla öğrencinin bir araya gelip özel ev kiralayarak yaptığı konaklamadır. Genelde her öğrenciye bir oda düşerken mutfak, salon, banyo gibi alanlar da ortak kullanılarak ekonomik bir çözüm oluşturulur.

 

İngiltere’de Dil Eğitimi İçin Okul Seçimi

İngiltere’de dil eğitimi çoğunlukla özel dil okulları tarafından verilse de üniversiteler ya da devlet kolejleri tarafından verilen eğitim programları da vardır.

 

İngiltere’deki dil okulları British Council tarafından denetlenir. Ayrıca okullar; Equals, Baselt, Arels gibi kurumlara üye olarak kalitelerini tescillemek de isterler. Bunlara ek olarak İngiliz hükümeti, öğrenci vizesi alınabilen dil okullarının belirli standartlara uygunluklarını denetler ve derece verir. Tüm bu kalite standardına yönelik denetleme çabalarına rağmen okullar arasında mutlaka farklılıklar bulunmaktadır.

 

Enterna, okulların güncel durumlarını yakından takip eder ve sizlere en güncel ve gerçekçi bilgileri sağlar ve en uygun okulu seçmenizi sağlar.

Üniversiteler

İngiliz Üniversite Eğitim Sistemiyle ilgili Özellikler

 • Lisans, yüksek lisans, doktora programları vardır
 • Lisans programları genel olarak 3 yıl sürer
 • Yeni üniversitelerin kabul şartları daha esnektir
 • Üniversiteler, düşünme ve karar verme yetilerini geliştirme, araştırma imkanları tanır
 • Eğitim kalitesi yüksektir, tüm dünyada tanınır

İngiltere’de Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları

 • İngiltere üniversitelerinden alınan diploma belirli bir konuda iyi eğitim aldığınızın kanıtı olarak görülür
 • Okulda aldığınız İngilizce eğitim dil yeterliliğinizi ispatlar
 • Eğitim görürken dilerseniz diğer Avrupa ülkelerine seyahatleriniz çok kolay olur
 • Çok farklı ülke ve kültürden gelen insanlarla tanışma imkanınız olur
 • 6 aydan fazla süreli eğitim gören öğrenciler ulusal sağlık sistemine (NHS) tabi olur

İngiltere’de Üniversiteye Kabul Şartları

İngiltere’de ve Türkiye’de uygulanmakta olan lise eğitim sistemleri birbirinden farklı olduğu için İngiltere’de üniversiteye kabulden önce bu farkı onların sistemine göre telafi etmeniz gerekir. Bunu da 1 yıl boyunca katılacağınız “foundation” eğitimi ile yaparsınız. Üniversitenin veya özel eğitim kurumlarının verdiği bu eğitimde 1 yıl boyunca; fen bilgisi, matematik, sosyal bilimler gibi alanlarda ek eğitim alırsınız. Eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra üniversiteye kabul edilebilirsiniz.

 

İngiltere’de üniversitelerin veya kolejlerin Foundation (Hazırlık) ile lisans programlarına kabul edilmeniz için İngilizce yeterliliğinizi gösteren IELTS veya TOEFL sınavlarından belli puanların alınması gerekmektedir.

Sertifika

Programları

İngiltere, sadece dünyaca ünlü üniversite ve dil eğitimiyle değil, çeşitli alanlarda eğitim veren sertifika programlarıyla da bilinir. Genellikle “Business College” olarak bilinen kurumlar tarafından yürütülen bu sertifika programları, piyasanın ihtiyacı olan popüler iş alanlarında eleman yetiştirmek için geliştirilir.

 

Bazı programlara örnek olarak şunlar gösterilebilir:

 • İşletme
 • Finans
 • Marka Yönetimi
 • Dijital Pazarlama
 • Reklamcılık ve Pazarlama
 • Finansal Yatırım

Sertifika programlarına kabul işlemleri yüksek lisans programlarına göre çok daha kolaydır. Ayrıca, eğitimler daha kısa süreli ve güncel pratik bilgiler içermesinden dolayı bazı öğrenciler tarafından tercih edilebilir.

 

Enterna, sertifika programlarının güncel durumlarını yakından takip eder ve sizlere en güncel ve gerçekçi bilgileri sağlar ve en uygun programı seçmenizi sağlar.

Lise Eğitimi

İngiltere’de Lise Eğitim Sistemi

İngiltere’de zorunlu eğitim 5 yaşında başlar ve 11 yıl sürer. 11 yıldan sonra üniversiteye gitmek isteyenler 2 yıl sürecek olan “A Level” eğitimine başlarlar. 13 yıl süren ilk+orta+lise diyebileceğimiz eğitim döneminden sonra öğrenciler üniversiteye geçiş yapabilirler.

 

İngiltere’de Lise Eğitiminin Avantajları

 • İngiltere’de alacağınız prestijli bir lise eğitimi daha sonraki akedemik hayatınız ve iş hayatınız için olumlu sonuçlar doğurur.
 • İngiltere’de alacağınız lise eğitimi ile kazanacağınız İngilizce iletişim becerileriniz üst seviyeye çıkar.
 • Lise çağında farklı kültürden insanlarla genç yaşıtlarınızla tanışmanızı sağlar ve hayatınıza zenginlik katar.
 • Farklı ülkelerden insanlarla kurulan dostluklarınız sayesinde iş hayatınızda size fırsatlar sağlayabilecek bir çevreniz oluşur.

Yaz

Okulları

Genel olarak üniversite çağı öncesi yaş grubu öğrenciler için düzenlenen yaz okullarında esnek ve eğlenceli eğitim programları düzenlenir. Öğrenciler sabah saatlerinde İngilizce eğitimi aldıktan sonra öğleden sonra kendileri için düzenlenen gezilere, spor faaliyetlerine veya diğer kültürel aktivitelere katılırlar. Böylece, hoş vakit geçirirken farklı kültürlerden gelen arkadaşlarıyla zengin bir iletişim kurarlar; bunu İngilizce konuşarak yapmaları da onlar için avantajdır.

Size En Uygun Eğitim Programı Hakkında Bilgi Alın!

 

Bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım