loading

Ülke Rehberi
İrlanda

İrlanda Hakkında

İrlanda’nın başkenti Dublin, Avrupa’nın en popüler şehirlerinden biri olmasının yanı sıra çeşitli ülkelerden öğrencileri İngilizce dili eğitimi için çekmektedir. Doğal güzellikleri, sosyal yaşam tarzı, halkın sıcakkanlı ve yardımsever olması ve yaşam giderlerinin göreceli ucuz olması İrlanda’yı çekici kılmaktadır.

 

İrlanda’da eğitim dili İngilizce’dir. Ancak her İrlanda vatandaşı anadili İrlandaca’yı ilkokuldan başlayarak öğrenmek zorundadır.

 

İrlanda, 200’den fazla dil eğitimi veren merkeziyle İngilizce eğitiminde popüler bir ülkedir. Vize merkezleri ve okullar arasında bağ oluşturan MEI (Marketing English in Ireland), yabancı öğrenciler için eğitimi kolaylaştırıcı bir rol üstlenir.

Dil Okulları

Dublin’de 12 dil okulu bulunur. Her okulun, aktivite, gezi ve öğretim kalitesine göre farklılıklar bulunmaktadır. Dublin şehri en popüler olanları arasındadır. Bilim ve teknolojinin merkezinin yer aldığı bölgede, okul şartları ve yaşam şartları bakımından genç kesimin en çok tercih ettiği şehirler arasında yer alır.

 

Google, Facebook, Apple, Intel gibi teknoloji devlerinin merkezlerinin bulunduğu Dublin, diğer şehirlere göre daha fazla okul seçeneği sunar. İrlanda, hem kaliteli hem de uygun fiyatlı dil eğitimi sunmasıyla avantaj sağlar. Ülkedeki Türk öğrencilerin az oluşu dil öğrenimini kolaylaştıran bir unsurdur. Ülkedeki genç nüfus ve giderek artan eğitim seviyesi İrlanda’ya her sene daha fazla öğrenci çekmektedir.

İrlanda’da Okurken Çalışmak

İrlanda yasaları, dil okullarında okuyan öğrenciler için geçici işlerde çalışma fırsatı tanımaktadır. 25 hafta ve daha uzun süreli dil kurslarına kayıt yaptıran öğrenciler haftada 20 saat çalışma hakkına sahip olurlar. Öğrenciler böylece haftaiçi kısa süreli, haftasonu da tam zamanlı işlerde çalışabilmektedir. İrlanda’da çalışma ücretleri 7-10 Euro/saat civarındadır. Çalışma izni ve belgesi gerektirmeyen bu işleri öğrenciler ilgi duydukları alanları seçerek yaparken yaşam masraflarını karşılamakta ve İngilizce’lerini de geliştirme imkanı bulmaktadırlar.

Size En Uygun Eğitim Programı Hakkında Bilgi Alın!

 

Bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım