loading

Ülke Rehberi
Kanada

Kanada Hakkında

Kanada dil eğitimi açısından öğrenciler tarafından en fazla tercih edilen ülkelerden birisidir. Dil okullarının sayıca fazla olması da her bütçeye uygun bir okul bulma fırsatını artırır.

 

Kanada, yaşam kalitesinin en yüksek olduğu bilinen ülkelerden biridir. Suç oranlarının düşüklüğü de bu ülkeyi çok güvenli ülkeler arasına sokmuştur. Eğitimin kalitesi, göçmenlere tanınan fırsatlar, doğal güzellikleri ve göreceli düşük yaşam maliyetleri bu ülkeyi öğrencilerin kolay uyum sağladığı bir ülke haline getirmiştir. Birçok gelişmiş batılı ülke gibi Kanada’da çok uluslu bir topluma sahiptir ve dil eğitimi almaya giden öğrencilerin birçok kültürü bir arada tanıma şansı vardır.

Kanada’da Hangi Şehirler Eğitim İçin Seçilebilir?

Toronto ve Vancouver gibi büyük şehirlerde dil okulları yoğunlaşmıştır. Toronto, Kanada’nın iş ve finans başkenti sayılabilir. Vancouver ise ılıman iklimi ile Kanada gibi genelde soğuk bir iklime sahip bir ülkede ayrışır. Ilıman iklimi Vancouver’ı turistik bir şehir haline de getirmiştir.

 

Ottawa ve Halifax gibi şehirler ise daha düşük yaşam maliyetleri açısından kısıtlı bütçeye sahip öğrenciler tarafından seçilebilir.

 

Hem Fransızca hem İngilizce’nin konuşulduğu Montreal ise iki dil birden öğrenmek isteyen öğrencilerin tercihi olabilir.

Üniversiteler

Kanada’da üniversiteler ve kolejler, hem kırsal alanlarda hem de şehir merkezlerinde eğitim vermektedirler. Kanada üniversiteleri hem öğretim hem de araştırma konusunda uluslararası tanınmışlığa sahiptirler. Kanada’da alınan dereceler Amerika üniversitelerine eş değerdedir. Üniversitelerin büyük çoğunluğu devlet tarafından kurulmuştur ve bulundukları yerden bağımsız olarak genel bir kalite standardına sahiptirler. Üniversite ücretleri eyalete ve bölüme göre değişiklik gösterebilir.

 

Üniversiteler için akademik yıl genellikle Eylül-Mayıs arasındadır. Kanada’da neredeyse her üniversitenin kabul şartları birbirinden bağımsızdır başvuruda bulunan öğrenciler kendileri değerlendirirler. İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki resmi dile sahip Kanada’da öğrencilere iki seçenek de sunulmaktadır. Eğitimin İngilizce olduğu üniversitelerde öğrencilerin dil yeterliliğini göstermeleri gerekir. İngilizce yeterlilik için TOEFL ve IELTS sınavları kabul edilir. Fransızca yeterliliği için üniversiteler kendi seviye testlerini geliştirmiştir.

Sertifikalar

Kanada’da sertifika veya diploma programları sonrasında maaşlı staj imkanı bulabilirsiniz. Öğrenciler kazandıkları staj olanaklarıyla gerçek iş ortamlarında bulunarak hem İngilizcelerini geliştirebilir hem de para kazanabilirler. Özel olarak, devlet okullarının 9 ay ve üzeri sürelerde yürüttüğü post-graduate diploma programlarını başarıyla bitiren öğrencilere Kanada’da 1 yıl süreli çalışma ve oturum izni elde ederler.

Size En Uygun Eğitim Programı Hakkında Bilgi Alın!

 

Bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım