loading

Ülke Rehberi
Rusya

Rusya’da Eğitim

Rusya, dünyada büyük siyasi ve ekonomik güce sahip, Birleşmiş Milletler’in daimi üyesi ülkelerden biridir.

 

Rusya eğitime çok önem veren bir ülkedir. Her yıl GSMH’nın % 5.4’ü eğitim alanına aktarılır. Bu oran gelişmiş ülkelerin eğitim ödeneklerine eşittir.

 

Yaklaşık 7 milyon üniversite öğrencisinin eğitim gördüğü Rusya’da yabancı öğrencilerin sayıca payı %5 kadardır. Bunun sebebi, 1990’lı yıllara kadar dışarıya kapalı olan eğitim sisteminin bu yıldan sonra açılarak sahip olduğu tüm eğitim, bilim ve teknoloji altyapısını da paylaşıma açmış olmasıdır. Askeri ve uzay teknolojilerinde Amerika ile rekabet edecek güce sahip Rusya, eğitim sistemi ile de rekabetçi bir konuma yükselmiştir.

 

Nüfusun %99,6’sının okur yazar olduğu Rusya’da birçok dünya çapında edebiyatçı ve sanatçı ile Nobel ödülüne layık görülen bilim adamları da yetişmiştir.

 

Rusya’daki üniversiteler dünyaca tanınmış olduğundan ülkemizde de diplomalarına denklik verilmektedir. Bu özelliğiyle Rusya’da eğitim seçeneği ekonomik ve kaliteli olmasıyla öne çıkmaktadır.

 

Üniversite eğitimi öncesi, Rusça bilmeyen öğrenciler için 1 yıllık Rusça hazırlık eğitimi verilir ve devamında İngilizce eğitim veren bölümlerde de eğitim sürdürülebilir.

Neden Rusça

Rusça 280 milyonu aşan nüfusu ile Rusya Federasyonu ve Bağımsız Devletler Topluluğunun ortak dilidir.

 

Uzun yıllardır Rusya’da müteahhitlik ve diğer sektörlerde de yatırım yapan birçok Türk firmasının personelinin kullandığı bir dildir. Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler ve ticaret karşılıklı olarak giderek de artmaktadır. Ayrıca ülkemizi ziyaret eden Rus turistlerin sayısı her yıl artarak turizmde çok önemli bir pay teşkil etmektedir ve bu sebeple yine turizm sektöründe de Rusça dil bilgisi önem kazanmaktadır.

Rusya’da Yaşam

Rusya’da birçok dinden insan yaşamaktadır. Çoğunluk sırasıyla; Ortodoks, Müslüman, Budist ve Hindu toplumları bir arada yaşar.

 

Tüm Rusya’da orta karasal iklim hakimdir. Tüm mevsimler ortalama 3 ay yaşanır. Yazları ortalama sıcaklık 25, bahar aylarında 10-15 derece olan sıcaklık soğuk kış aylarında ortalama -10 derecedir.

 

Rusya çok gelişmiş tren yolları ve şehir içi metro hatları sayesinde ulaşımda kolaylıklar sunar.

 

Rusya’nın en büyük şehirleri sırasıyla Moskova, St. Petersburg, Kazan, Nijniy Novgorod, Ekaterinburg, Novosibirsk’tir.

 

Rusya şehirlerinde yaşam ve eğitim maliyetleri genel olarak düşük iken, Moskova ve St. Petersburg gibi büyük şehirlerinde maliyetler daha fazladır. Rusyada eğitim alan bir öğrenci yaşam giderleri için Moskova ve St.Petersburg’ ta aylık ortalama 500-600 USD kadar harcamaktadır.

Size En Uygun Eğitim Programı Hakkında Bilgi Alın!

 

Bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım